Witra Havalı Yatak Sistemleri

Havalı Yatak Nedir?

Havalı yataklar özellikle hastalar için kullanılmakta olup sürekli yatan kişilerin vücutlarında yara oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir. Havalı yatak sayesinde vücuda uygulanan basınç azalmakta olup bu durumda basınç azalan bölgelerde yara oluşum riskini en aza indirmektedir.

 Havalı Yatağın Özellikleri Nelerdir?

Havalı yataklar motorlu yatak sistemleridir. Bundan dolayı havalı yatak ve yatak motoru olarak iki parçadan oluşmaktadırlar. Motoru sayesinde hastanın kilosuna göre ve eğer hastanın vücudunda yatak yarası oluştu ise 1. Ve 2. seviyedeki yatak yaralarına göre basınç ayarlanabilmektedir.

Yatak çalıştığı sürece belirlenen bölgede etkili olmaktadır ve basıncın sabit kalmasını engelleyerek sürekli değişmesini sağlarlar. Yatak yaraları çoğunlukla vücutta topuk, dirsek, kuyruk sokumu, kulak ve kalçalarda kızarıklık şeklinde görülmekte ve zamanla önlem alınmadığı takdirde büyümektedir.

Motorlu havalı yatak tamamen yara ve ağrıları engellemek amaçlı oluşturulmuştur.

Sadece hasta için kullanılmamakta olup obezler için, engelliler için, terlemeyi önleyen yatak gibi çeşitleri bulunmaktadır. Böylece havalı yatak nedir konusunu açıklamış olduk.

 Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Üç tip havalı yatak tipi bulunmaktadır. Baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak ve pozisyonlu havalı yatak çeşididir.

 Baklava Tipi Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

İsmini de vermiş olduğu baklava dilimi modelinde oluşan hava kanallarından elde edilmiştir. Diğer yatak tiplerine göre daha uygun fiyatlarda bulunabilmektedir.

 Boru Tipi Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

Boru şeklinde birbirine paralel olan hava kanallarından oluşan bir havalı yatak çeşididir. Kendi arasında A+B ve A+B+C kendi arasında türler bulunmaktadır. Modellerin arasında A+B+C en gelişmiş yatak modelidir. 4. tip yaralara kadar etkili olabilmektedir. Ventilasyon özellikli boru tipi havalı yataklarda bulunmakta olup hastanın yattığı bölgeye sürekli hava üfleyerek terlemeyi önleyip, yatağa temas eden bölgelerde yara oluşumunu engeller. Yara oluşmayan ve oluşmasının engellenmesinde en etkili olan yatak tipidir.

 Pozisyon Aldıran Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

Hastayı, sürekli olarak sağa ve sola doğru sürekli olarak hareket ettirir. Bu sayede hastaya bakmakta olan refakatçi hastanın pozisyon değişikliklerinde yorulmadan değişiklik sağlamasına imkan vermektedir. Hastada yatak yaraları oluşmuş olsa bile pozisyon havalı yatak tipinde yaralar kısa bir sürede iyileşebilmektedir.

Havalı Yatak Ne İşe Yarar?

En Uygun Havalı Yatak Sistemleri Nelerdir?

Havalı yataklar sürekli yatalak halde bulunan ve rahat bir şekilde dinlenme ihtiyacı duyan hastalar için tasarlanan elektrikli yatak sistemleridir. Witra Havalı yatak sistemleri olarak elektrikli olarak ısı dengesini otomatik olarak ayarladığından dolayı vücudun her yerine eşit mesafelerde hava dağılımı sağlayan yatak sistemleri olarak dikkat çekerler. Yine tüm bunların yanında duran özellikleri bakımından elektrikli motor sistemleri de onların her pozisyona uygun olarak yatma imkanı sunar. Tümüyle ortada duran bu özellikleri dikkate alınarak havalı yatak modellerinin ortada duran sistematik özellikler onların klasik yataklardan tamamen ayrıcalıklı bir konumda olmalarını da beraberinde getirmiş olmaktadır.

 A-B-C Tipi

Havalı yatak sistemleri arasında gelen bu tip havalı yatak sistemi vücudun rahat bir şekilde bel ağrısı, sırt ağrısı yaşamadan uzun süre oksijenin eşit şekilde dağıtılmış olduğu elektrikli motorlu yatak sistemleridir. Yatak sistemi tek tuşla çalışma fonksiyonuna sahip olduğundan kumandalı dijital göstergeli bir yatak olarak her yatış pozisyonuna özel olarak tasarlanmış havalı yatak sistemleri arasında gelir.

 Boru Tipi

Havalı yataklar arasında gelen bir diğer havalı yatak sistemi ise boru tipi havalı yataklar olarak bilinir. Genellikle 4 motorlu olarak tercih edilen bu havalı yatak sisteminin sağlamaya devam ettiği özellik vücudun sırt ve bel ağrısını önleyici gözeneklerinin bulunmasıdır. Bunun için doğal masaj etkisi sağlayan ergonomik bir havalı yatak olarak dikkat çekmektedir.

 Baklava Tipi

Havalı yataklar denildiği zaman sıklıkla tercih edilenlerden bir diğeri ise baklava tipi yatak sistemleridir. Baklava üçgen dilimli olarak tasarlanmış olan söz konusu bu havalı yataklar, hem teknolojik olması hem doğal masaj etkisi sunan gözeneklerinin bulunmasıyla vücudun ısı dengesini eşit bir şekilde yayan özelliğiyle dikkat çeker. Tümüyle yaygın olan bu tip özellikleri de onun her yerde etkin olarak kullanılmasını sağlayan havalı yatak sistemleri arasında ilk sıralarda gelmesi nedeniyle sıklıkla kullanılmalarında yaygın özellikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tümüyle bu dikkat çeken noktaları değerlendirildiği zaman hem baklava tipi hem boru tipi hem de diğer yaygın tipteki yatak sistemleri hastanın tüm yönleriyle rahat bir şekilde uyumasını sağlar.

Havalı Yatak Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan yeni bir uygulama sayesinde artık yatalak hastaların hastane hastane dolaşması dönemi sona erdirildi. Buna göre hastaların ayaklarına bizzat sağlık ekipleri gidecek ve gereken tüm tedavi süreçlerini uzman hekim kontrolünde alarak tamamen sağlık hakkından faydalanabilecek. Bu özellikten yola çıkılarak havalı yatak raporunda da aynı durumun yaşandığını belirtmek mümkün. Çünkü yatalak durumu tespit edilerek il SGK Kurulu tarafından engelli raporu verildiği takdirde havalı yatak hem devlet tarafından karşılanabilecek hem de bakıcıya da aylık belirli bir ödeme yapılacak. Böylelikle hastaların tüm ilaç masrafları ve bakım masrafları böylece devlet tarafından karşılanarak söz konusu tüm sorunlara ilişkin olarak havalı yatak desteği ve maaş ödemesi yapılmaktadır.

 Müracaat İşlemi

Hasta yakınları havalı yatak isteminde bulundukları bir dilekçeyi bulundukları il sınırları içerisindeki SGK müdürlüğüne bizzat başvuruda bulunarak böylelikle havalı yatak müracaat işlemini yapabilecek. Kurul tarafından incelenen raporlar ve hasta tetkiki sonucunda olur verildiği takdirde havalı yastık temin edilmekle kalmayacak hastanın bakımında kullanılmak üzere ilaç, aşı ve diğer ihtiyaçların giderilmesi için 1.202 TL her ay ödeme yapılacak. Bu da bakıcı parası olarak hastanın tüm ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılabilecek. Bütün bu özellikler düşünüldüğü zaman hastaların sahip olduğu tüm unsurları açısından değerlendirildikleri zaman kısa bir sürede müracaat işlemlerini tamamlayabildikleri göz önünde duan yaklaşımları beraberinde getirmektedir.

 Aylık Ödenek

Hasta bakıcılarının evde yatalak halde bulunan ve havalı yatak raporu alınması için yapılan başvurulara ilişkin olarak aylık ödenek başvurusuyla da her ay hastanın tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik aylık ödenekler bu sayede kısa bir süre zarfında tamamlanmış olacak. Tümüyle dikkat çeken bu en temel noktalar çerçevesinde düşünüldüğü zaman hasta yakınlarının da aylık olarak engelli kapsamında değerlendirilen hastalara ilişkin olarak birtakım unsurlarla tamamen kaliteli bir hizmet verildiği dikkat çeken yönleri meydana getirmektedir.

Tüm bu ortada duran oluşumlar çerçevesine bağlı kalarak yüksek oranda aylık ödenekler mevcut olacaktır. Bu mevcut olan yaklaşımlar açısından da değerlendirildiği zaman tüm yönleriyle kaliteli bir yaklaşımla yüksek oranda kaliteden kesinlikle ödün verilmeden hizmetler ortaya konulmuş olacak.

Havalı Yatak Nasıl Kullanılır?

Havalı Hasta Yatağı Nedir?

Hastaların özellikle yatma döneminde belli başlı hayati hücrelerine kan gitmemektedir. Bu dönemde hücrelerin ölümüne engel olmak ve daimi olarak sağlıklı şekilde çalışmalarını sağlamak için havalı yatak modeller geliştirilmiştir. Basınç sonucu oluşan yaraların tedavisinde değil önlenmesinde kullanılan havalı yatak günümüzde binlerce hasta tarafından güvenli ve sıhhatli bir şekilde kullanılmaktadır. Yatak yaraları sonucu hastalıklarının boyutları artan hastaların çeşitli şikayetlerine yardım amacıyla üretilen havalı yatak seçenekleri aynı zamanda çok daha konforlu uykuların da birinci dereceden destekçisi olmaktadır. Doğru bir şekilde yatmak kadar doğru yatak seçenekleri de hastaların iyileşme süreçlerine doğrudan doğruya olumlu etkiler katmaktadır.

 Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Piyasa içerisinde üretilen ve satın alınan havalı yatak seçenekleri üç temel farklı modelle satışa sunulmaktadır. Bunlardan ilkini baklava tipi havalı yatak modelleri oluşturmaktadır. Geliştirilen ilk model olma özelliğine sahiptir. Diğer gelişen modellerine oranla çok daha az işlev gösterir. Ancak bununla birlikte en ekonomik havalı yatak da baklava tipi olanlarıdır. Bu nedenle insanlar arasında en fazla rağbet edilen ve siparişi verilen üründür. İki katmanlı olarak çalışmaktadır.

Bir tarafı şişer iken diğer tarafı sönmekte ve bu sayede hastanın cildinde çift fonksiyonlu olarak hava akışını sağlamaktadır. İkinci modeli ise pozisyonlu hava yatakları oluşturmaktadır. En fazla seçeneğe ve avantaja sahip havalı yatakların başında gelmektedir. Aynı zamanda en pahalı üründür. Bununla birlikte hastanın sağlı sollu ve aşağı yukarı eğimli olmak üzere en rahat pozisyonu almasını sağlayarak bedenin ve cildin ihtiyacı olan hava akımlarının en kontrollü ve sağlıklı bir şekilde vücuda katılmasına olanak tanımaktadır. Son model ise boru tipi modellerdir. Bu modellerde hava kanalları sabit bir şekilde yatağın altında bulunmaktadır. Aynı zamanda ventilasyon özellikli modelleri de geliştirilmiştir. Sürekli hava üfleyen bol seçenekli havalı yataklar vasıtasıyla söz konusu hastanın cildi her daim kuru kalmaktadır.

 Havalı Yatak Nasıl Kullanılmalıdır?

Her havalı yatağın belli başlı kullanma prensipleri bulunmaktadır. Bunlar yarı otomatik ve tam otomatik olarak işlev görmektedir. Her birinin sistemi basit olup kullanım kılavuzu aracılığıyla kolaylıkla çalıştırılmaktadır.

Neden Pozisyon Veren Havalı Yatak Seçilmelidir?

Havalı yataklar uzun süre yatakta yatması gereken hastaların yatak yarasından korunması için imal edilmiş bir sağlık ürünüdür. Havalı yatakların birçok çeşidi bulunmasına rağmen en kaliteli ve hasta açısından en konforlu olanı pozisyon veren havalı yatak olarak belirlenmiştir. Pozisyon veren havalı yatak, yatalak durumda olan veya felçli kişilerin yatak içerisinde pozisyon almasını sağlayan ve bu sayede yatak yarası oluşma riskini en aza indiren havalı yatak çeşididir. Pozisyon veren havalı yatak hasta kişilerin sağlığı için birçok özelliği bir arada bulundurmaktadır. Hasta kişiler için ileri derecede konfor sağlamaktadır. Bu nedenle pozisyon veren havalı yatak sıklıkla tercih edilmektedir.

 Pozisyon Veren Havalı Yataklar Niçin Kullanılır

Yatalak kişileri bası yarasında korumak için pozisyon veren havalı yatak kullanılmaktadır. Uzun süre yatakta kalan kişilerin cildi ile yatak arasında bir havasızlık ve dolaşım sorunu oluşmaktadır. Bu dolaşım sorunu nedeni ile kişilerin cildinde yaralar meydana gelmekte ve bu yaralar hem hastayı hem de bakıcı kişiyi zor durumlara sürüklemektedir. Yüzey kısmında boru şeklinde şişliklere sahip olan pozisyon veren havalı yatak yüzeyinde bulunan şişlikler sayesinde hastayı yükseltmektedir. Bu sayede hastalar yatak içerisinde hareket eder, dolaşım düzenlenir ve yatak yarası engellenmiş olur.

 Pozisyon Veren Havalı Yatak Özellikleri

Havalı yataklar içerisinde özellikleri saymakla bitmeyecek nitelikte olan ve oldukça kullanışlı bir yatak çeşidi olan pozisyon veren havalı yatak diğer yataklardan farklıdır. Pozisyon veren havalı yatakların 200 kg kadar olan hastaları kaldırabilme kapasitesi mevcuttur. 200 kg kadar olan taşıma kapasitesi pozisyon veren havalı yatakları diğer havalı yataklardan ileri kılmaktadır. Zaman ayarlı özelliği bulunan pozisyon veren havalı yatak hasta kişilere belirli zaman aralıklarında (ortalama 8 dakikada bir) pozisyon vermektedirler. Bu havalı yataklar hastalara pozisyonu belirli aralıklarda ve belirli yönlerde vermektedirler. Pozisyon veren havalı yatakları diğer yataklardan ayıran bir diğer özelliği ise hasta kişileri 30 derece sağa ve sola döndürebilme özelliğinin bulunmasıdır. Bu özellik sayesinde hastalar yatak içerisinde kolaylıkla pozisyon alabilmekte ve bu sayede oluşabilecek yatak yarası riski en aza indirilmektedir.

Boru Tipi Havalı Yatak

Boru Tipi Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

Boru tipi havalı yatak, hastaları 150 kiloya kadar ağırlık kaldırabilmekte olup motorda ayar sistemiyle basınç istenilen kiloya kadar ayarlanabilmektedir. Hastalarda oluşan yaraları 1. ve 2. seviyeye kadar iyileştirebilmektedir.

Vücudun yatağa değen noktalarında çalıştığı sürece farklı basınç şiddetleri uygulayarak bu bölgelerde kan dolaşımının devam etmesini sağlamaktadır. Yatağın vantilatör özelliği de bulunmakta ve bu sayede vücutta yara oluşumunu engellemektedir. Yatağın taşınması oldukça kolay olup her çeşit karyolaya kancalar yardımıyla sabitlenebilirler.

 Boru Tipi Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Yatak çeşitleri yatağın boyutlarına göre çeşitleri bulunmaktadır. A+B 8 cm yatak, A+B 12 cm yatak ve A+B+C 12 cm yatak olmak üzere 3 çeşit boru tipi havalı yatak bulunmaktadır.

 A+B 8 Cm Boru Tipi Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

Başlangıç seviyesinde olan yaralar için destek sağlamakta olup maksimum 100 kg ağırlıkları taşıyabilmektedir. Diğer çeşitlere göre daha ekonomik olan bir çeşittir.

Yatak sayesinde hasta bir basınç noktasına 10 dakikadan fazla ağırlık vermemekte, sürekli basınç noktaları değişmektedir. Hastanın şeklini almamakta olup boru şeklindeki hava kanalları sırayla şişip şekil alırlar. Elektriğe bağlı olarak çalışmakta olup boru tipi havalı yatak kullanım ömrü maksimum 1 yıldır.

 A+B 12 Cm Boru Tipi Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

-8 cm’lik olan modelinden daha gelişmiş özelliklere sahiptir.

-Hastanın yatma süresi 12 saatten fazla olması durumunda kullanılmaktadır.

-Daha çoğunluk olarak yatak yarası oluşmamış hastalarca tercih edilmekte olup yara oluşumlarına önlem amaçlı üretilirler.

-Belde ve boyun bölgesinde fanlar bulunmakta olup hava üfleyerek terleme ve yara oluşumunu ve hatta pişik oluşumunu engellerler.

-Her kiloya uygun olup motor ayarı ile kilo ayarlaması yapılabilen bir boru tipi havalı yatak çeşididir.

 A+B+C 12 Cm Boru Tipi Havalı Yatak Özellikleri Nelerdir?

Hastanın 18 saatten fazla zamanını yatakta geçirmesi durumunda kullanımı uygun olan yatak modelidir. Diğer boru tipi havalı yatak modellerindeki gibi hastanın 10 dakikadan fazla aynı bölgelerine basınç uygulamasını engellemektedir. 150 kilo ağırlığa kadar kullanımları uygundur. Yatak yarası oluşumunu önlemek amaçlı kullanılabildiği gibi yatak yarası oluşmuş hastalarca da kullanıma uygundur. Boru tipi havalı yatak modeli bu hastaların iyileşme süreçlerini hızlandırarak acı hislerini azaltmaya yardımcı olur.

Havalı Yatak Fiyatları

Havalı yataklarımız özel tasarım ve yüksek teknolojileri ile yatak basısını en aza indirip, değiştirilebilir masaj sistemi ve güçlü havalandırma kanalları ile yatak yarası olasılıklarını ortadan kaldırmaktadır. Ayarlanabilen masaj sistemi sayesinde özellikle akciğerlerinizi korumaktadır. Yatağa bağlı olan hastalara ihtiyaçları olan konforu sağlamaktadırlar ve programlanabilen fonksiyonel tarzdaki kumandası ile kişisel ihtiyaçlara göre çözümler üretebilmektedir. Havalı yatak fiyatları açısından da oldukça avantajlıdır.

 Havalı Yatağın Genel Özellikleri Nelerdir?

Havalandırma sistemi özelliği bulunmaktadır

Düşük bası alanı oluşturma özelliği bulunmaktadır

Küp Blok özelliği bulunmaktadır

Çok noktalı masaj özelliği bulunmaktadır

Elektronik sistem özelliği bulunmaktadır

Fonksiyonel kumanda özelliği bulunmaktadır

Sıvı geçirmez kumaş özelliği bulunmaktadır

Antibakteriyel olma özelliği bulunmaktadır

Her türlü destek ürünle kullanılma özelliği bulunmaktadır

Temizlenebilme ve fermuarlı olma özelliği bulunmaktadır tüm bu özellikleri yanı sıra havalı yatak fiyatları oldukça uygundur.

 Havalı Yatak Kullanımı Hangi Avantajları Sağlar?

Yatağa bağlı olan engelli kişilerin rahatsızlıklarını mümkün olduğunca aza indiren bir tasarımı vardır. Hareketliliği arttırarak kan dolaşımını hızlandırma, havalandırması özelliği ile kızarıklık ve yaraları azaltma, vücut şeklini alarak kişiyi rahatlatma özellikleri mevcuttur. Yatağa bağımlı hastaların tüm sorunlarına çözüm olacak niteliktedir. Havalı yatak fiyatları açısından bütçenize uygundur.

 Havalı Yatak Teknik Özellikleri Nelerdir?

Terlemeyi engellemesi, bası yarası ihtimalini ortadan kaldırması, yavaşlayan kan dolaşımını normale döndürmesi, hareketsiz kalan kasları çalıştırması gibi faydaları olan havalı yatağın teknik özellikleri;

-Bünyesinde bulunan küpler (bası yarası ihtimalini ortadan kaldırması, yavaşlayan kan dolaşımını normale döndürmesi, hareketsiz kalan kasları çalıştırması gibi fonksiyonlar için)

Antibakteriyel poliüretan yüzey kaplama ( Bu kaplama hastayı mikroorganizmalara karşı korumaktadır)

-Havalandırma sistemi ( Bünyesindeki bebek emziklerinin hammaddesinden üretilmiş olan antibakteriyel hortum ile havalandırma sistemi sayesinde terlemeyi önleyerek hastaya rahatlık vermektedir)

-Havalandırma motoru

-Özel üretim elektronik kumanda

Tüm bu teknik özellikler avantajlı havalı yatak fiyatları ile sizin hizmetinizdedir.

 Havalı Yatakların Fiyatları Ne Kadardır?

           Havalı yatak fiyatları yatağın çeşidi, kullanılan malzeme ve teknik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 100 Türk Lirası’ndan başlayarak kaliteye göre fiyatlar artmaktadır. Her bütçeye uygun havalı yatak fiyatları mevcuttur.

Havalı Yatak Nasıl Çalışır?

Ağır hastaların genellikle kullandığı havalı yatak nasıl çalışır? Havalı yatağın pek çok faydası vardır. Genel olarak yatalak hastalar için üretilmektedir. Havalı olmasının ve pozisyon almasının sebebi uzun süre aynı yatakta yatan ve hareketsiz olan hastanın vücudunda oluşabilecek yatak yaralarını önlemektir. Buna halk dilinde bası yarası da denmektedir. Yani yatağın uyguladığı baskıdan oluşan ezilmelerdir bunlar. Havalı yataksa bu baskıları vücuda yapmamak için özel olarak tasarlanır. Havalı yatak denmesinin sebebi hava ile şişerek çalışmasından ötürüdür. İşte burada havalı yatak nasıl çalışır sorusu devreye girmektedir.

3 Farklı Çeşidi Vardır

Bir motor yardımıyla veya insan nefesiyle şişirilmektedir. Bu havalı yataklar 3 farklı çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; pozisyon aldıran havalı yataklar, boru tipli havalı yataklar ve baklava dilimi şekilli havalı yataklardır. Peki havalı yatak nasıl çalışır? Havalı yatağın bir kısmı sönük hale getirilirken diğer bölgesi şişirilir. Sonra da tam tersi olarak diğer alan şişirilir, öteki taraftaki hava serbest bırakılır. Böylece yatak vücudun her tarafına baskı yapmış olmaz. Sönen kısımdaki kan akışı harekete geçerken diğer kısımdaki baskı da daha sonra alınır. Genellikle motor bunu otomatik olarak yapar. Sonuç olarak hasta sanki sürekli hareket ediyormuş ya da hastaya masaj yapılıyormuş hissi yaratılmaktadır. Bu da havalı yatak nasıl çalışır sorusunun en net cevabıdır.

Pozisyon Değiştirmek De Önemlidir

Hastaların refahı için havalı yatak nasıl çalışır konusunu bilmek gerekir ancak tabi ki yalnızca havalı yatak hastadaki yaralı engellememektedir. Yatak yarasını tamamen önlemek için hastanın pozisyonu da doktorun verdiği izin doğrultusunda hastanın yatış pozisyonunu değiştirmek gerekmektedir. Doktorların geneli havalı yatakları önerirken en çok tercih edilmesi gereken havalı yatak olarak hastanelerde de sıklıkla tercih edilen medikal ürünlerden biri olan pozisyon aldıran havalı yatağı önermektedirler. Ayrıca bu havalı yatak çeşitleri yalnızca bası yaraları için değil, hastanın hastalığını daha iyi geçirmesi, daha konforlu atlatması için de birebirdirler. Zira hastaya yüksek kalitede konfor sağlarken yatmaktan kaynaklanan bel ve boyun ağrılarının da önüne geçme konusunda önem taşımaktadırlar. Bu yüzden havalı yatak nasıl çalışır bilgisini edinerek hastanıza bu yataklardan edinmeniz büyük önem arz etmektedir.

Witra Havali Yatak
Witra Havali Yatak
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s